Niektorí majitelia zateplených domov zažívajú veľké sklamanie už po prvej vykurovacej sezóne. Neznamená to, že sa treba vyhnúť zatepleniu, ale radšej chybám, ktorých sa majitelia (a stavbári) najčastejšie dopúšťajú. Poruchy na fasáde hovoria jasnou rečou – viete, čo nám signalizujú?
Studené steny
Chladom sálajúci povrch stien z vnútornej strany obvodovej steny býva spôsobený príliš tenkou alebo porušenou tepelnou izoláciou. Ešte aj dnes sa nájdu majstri, ktorí vám odporučia tepelnú izoláciu s hrúbkou 5 až 8 cm, len aby sa ušetrilo, priemerná hrúbka zateplenia na Slovensku sa však už posunula na 10 – 12 cm a stále postupne narastá. Správne zvolená fasádna tepelnoizolačná doska vám okrem úspory energie a tepelnej pohody môže priniesť aj ďalšie výhody. Minerálna fasádna doska SMARTwall N C1 výborne tepelne izoluje, so súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda 0,034 W/mK predstavuje v súčasnosti najlepšiu kategóriu minerálnych izolácií. Zároveň chráni pred požiarom, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny.
Vlhké fľaky a plesne
Nájdeme ich na zvnútra obvodovej steny najčastejšie v oblasti rohov, kútov, na miestach osadenia okien alebo spojoch vonkajšej steny s balkónovými doskami. Ich príčinou býva tiež nedostatočná tepelná izolácia alebo nedbalé riešenie detailov pri realizácii. Treba sa tiež presvedčiť, či po zateplení nebola narušená izolácia dodatočnou montážou sušiakov na bielizeň, klimatizačných jednotiek alebo iných prvkov, ktoré spôsobili vznik tepelných mostov. Pre dobrý finálny výsledok na fasáde je tiež dôležitá kvalita lepidla a jeho dostatočná vrstva. Testované lepidlo v SMARTwall balíku podporuje difúziu celého systému.
Bubliny a preliačiny na fasáde
Takéto poruchy môže zapríčiniť tiež len nesprávna aplikácia izolantu alebo použitie nevhodného typu či množstva komponentov zatepľovacieho systému, najčastejšie kotiev. Tie najjednoduchšie, „nabíjacie“, je pomerne zložité ošetriť tak, aby na nich bola dostatočná ochrana pred vznikom priehlbín a následne tepelných mostov. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy, ktoré sú veľmi účinné pri upevnení aj prechádzaní tepelným mostom. Špeciálne izolačné kotvy SMARTwall TFIX – 8ST majú na svojej hlavičke integrovanú izolačnú vrstvu pre minimalizáciu tepelných mostov, ktoré môžu vznikať pri použití obyčajných kotiev. Zabraňujú poškodeniu povrchu izolácie nerovnomerným zatlačením kotvy do izolantu a teda aj znehodnoteniu celkového vizuálneho efektu fasády, takzvanému „Panter efektu“.
Pukliny a opadávajúca izolácia
Sú tiež signálom, že tepelná izolácia bola nedostatočne upevnená alebo nesprávne vystužená. Na vystuženie slúži správne uložená sklotextilná mriežka. Nechajte si poradiť od odborníkov, aké parametre mriežky sú pre váš projekt dostatočné. Dôležitá je aj plošná hmotnosť mriežky. Tie „ľahšie“ sú síce lacnejšie, ale po dlhodobom pôsobení poveternostných vplyvov a striedavých vonkajších teplôt často nevydržia a popraskajú a s nimi aj vaša fasáda. Preto je efektívne zvoliť vhodné materiály, ktoré spolu tvoria jeden ucelený a zladený mechanizmus, skladať produkty od rôznych výrobcov je riskantné.
Aby zateplenie fasády vášho domu bolo správne prevedené, skontrolujte si referencie realizačnej firmy a pozrite si aj dôležité kroky zateplenia vo foto postupe zateplenia fasády rodinného domu.