Postup zateplenia fasády
- Úvod
- Poradenstvo
- Postup zateplenia fasády
POZRITE SI, AKO SA ZATEPĽUJE FASÁDA
Zateplenie fasády je zložitý proces vyžadujúci skúsenosť a odbornú znalosť, preto odporúčame tento proces nechať na odborníkov.
PRÍPRAVA FASÁDY
- Vhodnými podkladmi sú murované steny, pórobetón, betónové povrchy, dostatočne pevné a súdržné cementové, vápenno-cementové a polymércementové omietky .
- Podklad musí spĺňať rovinnosť maximálne 2cm/m.
- Nerovnosť sa nesmie vyrovnávať vrstvou tepelnej izolácie.
- Opravy podkladov sa realizujú s predstihom, aby mohlo dôjsť k dostatočnému vyschnutiu opravovaných plôch (minimálne 14 dní).
- Podklad sa ošetrí vhodným penetračným náterom.
Zásady vhodného podkladu:
- Vlhký podklad - najskôr sa musí odstrániť príčina vlhkosti, zatepľuje sa až murivo vyschne.
- Zaprášený, špinavý podklad - je nutné mechanicky očistiť, omiesť, prípadne umyť tlakovanou vodou.
- Zvetraný povrch - je nutné mechanicky očistiť, odsekať, prípadne umyť s použitím vhodnej technológie a následne vyrovnať vhodnou hmotou preukázateľne zabezpečujúcou súdržnosť podkladu.
- Mach, plesne, huby - je nutné mechanicky očistiť - stenu je následne vhodné ošetriť dezinfekčným prípravkom.
- Mastnota, výkvety – mastnotu a odformovacie oleje treba mechanicky odstrániť tlakovou vodou s vhodným čistiacim prostriedkom, výkvety mechanicky odstrániť, prípadne omiesť.
- Aktívne trhliny v podklade – odstrániť príčinu, prípadne riešiť dilatačnými škárami, neaktívne trhliny sa utesnia vhodnou maltou alebo tmelom.
- Nasiakavý podklad - sa očistí a napenetruje vhodnou penetráciou, priedušné neaktívne spóry a trhliny sa utesnia pružným tmelom, hladký podklad sa zdrsní pomocou brúsneho papieru, ozubených hrablí a pod.
ZALOŽENIE TEPELNej izolácie
Začať zatepľovanie je možné dvomi spôsobmi:
1. Založenie zakladajúcich (soklových) profilov:
- Osadí sa zakladacia lišta 30 cm nad terénom v príslušnej šírke (podľa hrúbky izolácie) z ľahkých, alkalicky stálych kovov, alebo z PVC.
- Ukotví sa rozpernými kotvami v min. počte 3 ks na 1 bm.
- Zakladacie lišty je potrebné upevniť vodorovne a pre napojenie jednotlivých profilov použiť plastové spojky.
- Na izolovanie soklovej časti sa používajú nenasiakavé dosky na báze extrudovaného polystyrénu
Najčastejšie chyby:
Nesprávna inštalácia zakladacích líšt pri sokli - stáva sa, že stavbár vynechá spojky a po uložení tepelno-izolačných dosiek ich hmotnosť tlačí na lišty a tie sa časom prehnú. Takto vznikajú na fasáde trhliny a „preliačiny“, tepelná izolácia potom nedokáže splniť svoju funkciu a vznikajú tepelné mosty a tým aj úniky tepla.
2. Zakladanie na nenasiakavej soklovej izolácii
- Založí sa soklová nenasiakavá izolácia, ktorá je do výšky minimálne 30 cm nad terénom.
- Šírka extrudovaného polystyrénu musí byť rovnaká, alebo 3cm menšia ako hrúbka použitého izolačného materiálu na fasáde.
- Pred začiatkom zatepľovania je potrebné extrudovaný polystyrén zdrsniť.
- Minerálnu izoláciu odporúčame začať klásť v rohu, čím sa vytvorí základ pre štartovaciu líniu.
LEPENIE MINERÁLNEJ IZOLÁCIE
- Tepelnoizolačné dosky sa lepia zásadne na väzbu, aby vytvárali T-spoj.
- Minimálny presah vertikálnych spojov je 10 cm.
- Dosky sa lepia vždy smerom od soklovej časti nahor.
- Lepidlom penetrujeme stranu bez povrchovej úpravy. Vtlačíme tenkú vrstvu lepidla po obvode dosky a v strede pre 1-3 terče.
- Vzápätí sa v druhom kroku (čerstvé do čerstvého) nanesie lepidlo na penetrovanú časť tak, aby po pritlačení dosky na stenu bolo minimálne 40% plochy dosky pokrytej lepidlom.
- Na stenu sa doska lepí na tesno, bez škár. Škáry menšie ako 4 mm je možné vyplniť nízkorozťažnou penou
- Pri lepení sa zvislé spoje dosiek musia striedať, spoje dosiek nesmú byť priebežné po celej výške fasády. Taktiež pri rohu je nutné lepiť dosky na väzbu.
Náš typ
V prípade ukončenia prác v daný deň, je nutné chrániť hornú hranu dosiek pred prípadným zatečením dažďovej vody.
KOTVENIE MINERÁLNEJ IZOLÁCIE
- Kotvenie sa vykonáva pomocou plastových rozperných kotiev s kovovým tŕňom pred prevedením stužiacej (armovacej) vrstvy.
- Kotvenie, typ rozperných kotiev, ich počet, poloha voči výstuži a rozmiestnenie v ploche ETICS, určuje projektová dokumentácia.
- V oblasti rohov a atiky odporúčame kotviť hustejšie.
- Do pórobetónových a tehlových materiálov sa otvory vŕtajú bez príklepu, s vrtákom na to určeným – aby sa nepoškodila tehla a kotva vo fasáde držala.
- Do vyvŕtaného otvoru ø8mm sa vloží kotva, pritlačí sa do izolantu a zápustným nástavcom sa zaskrutkuje do izolácie.
- Horná plocha nástavca musí byť v rovine s plochou izolácie.
- Prázdny priestor nad tanierikom sa zaslepí zátkou z minerálnej izolácie.
Náš tip
Zapustená montáž kotiev SMARTwall R-TFIX-8SX pomocou aplikačného nástavca R-TFIX-TOOL-CSM je veľmi efektívna.
S prekrytím tanierika minerálnou zátkou sa povrch zjednotí a veľmi účinne sa minimalizujú tepelné mosty v miestach kotiev na fasáde. Kotvy držia v každom druhu obvodovej steny a eliminujú vykresľovanie bodov v miestach kotiev na povrchovej úprave zateplenia fasády, zabraňuje tzv. „panter efektu“.
ZHOTOVENIE VÝSTUŽNEJ VRSTVY
- Jeden deň pred nanášaním vystužovacej vrstvy je potrebné osadiť ukončovacie, rohové a dilatačné lišty a zosilňujúce vystuženie okolo otvorových konštrukcií.
- Miesta bez povrchovej úpravy dosky je potrebné napenetrovať lepidlom.
- Dosky bez nástreku je potrebné napenetrovať tenkou vrstvou lepidla na celú plochu fasády a následne natiahnuť lepiacu maltu, do ktorej sa bude vtláčať výstužná mriežka.
- Sklotextilná mriežka sa vtláča do lepidla zhora dole s presahmi mriežky minimálne 100 mm. Ukladať sa musí bez záhybov. V mieste sokla, kde sa striedajú dva typy materiálov (XPS /minerálna vlna) sa styk dva krát presieťkuje.
- Prekrytie výstužnou mriežkou je minimálne 20 cm na každú stranu od špáry.
- Odporúčaná hrúbka výstužnej vyrovnávacej vrstvy je 4-5 mm, pričom krytie mriežky lepidlom z vonkajšej strany je minimálne 1 mm.
ZHOTOVENIE FINÁLNEJ OMIETKY
- Po dokončení výstužnej vrstvy nasleduje technologická prestávka, kedy necháme vyzrieť lepidlo. Spravidla je to minimálne 24 hodín. Takto zhotovená fasáda dokáže na určitý čas ochrániť minerálnu izoláciu pred dažďom.
- Keď je podklad dostatočne vyzretý, prebrúsime ho a aplikujeme penetračný náter.
- Finálna tenkovrstvová omietka sa nanáša na vyhladenú, vyzretú a čistú výstužnú vrstvu. Pred nanesením si skontrolujte čísla farieb, zrnitostí a šarží. Pohľadovo ucelenú plochu je potrebné zhotoviť z jednej výrobnej šarže a v jednom kroku.
- Omietka sa zhotovuje smerom zhora nadol.
- Prerušenie prác urobte len na plochách s rôznymi odtieňmi, prípadne rohoch alebo hranách.
- Hrúbka omietky je minimálne 1,5mm.
Po vyzretí omietky sa môžu na fasádu namontovať doplnky ako vonkajšie svetlá, číslo domu, alebo dažďové zvody. Ideálne je použiť hmoždinky kotvené do zateplenia, ktoré nevytvoria bodový tepelný most.