Projekt a materiál – 3. časť
- Zatepľovanie bytových domov je dôležitou súčasťou celkovej obnovy budov. Prináša mnoho výhod, je to však zložitý proces, ktorého úspech závisí na niekoľkých dôležitých rozhodnutiach. Máme pre vás pár tipov, ako urobiť tie správne.
- Komplexná obnova vyžaduje výraznejšie vstupné investície, efekt je však okamžitý a návratnosť pomerne rýchla. K získaniu všetkých týchto benefitov už potrebujete len správny postup, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.
4. krok – Čo má obsahovať projekt?
Komplexná obnova budov by mala zahŕňať okrem tepelnej izolácie obvodového plášťa aj výmenu okien, obvodových konštrukcií, vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi a zateplenie strešného plášťa. Pokiaľ to okolnosti dovoľujú, veľmi účinné je aj využívanie nových trendov vo vykurovaní, ako napríklad solárne systémy, tepelné čerpadlá či biomasa. Absolútnou samozrejmosťou by malo byť aj používanie energeticky úsporných spotrebičov a šetriacich žiariviek.
5. krok – Výber tepelno–izolačného materiálu
O výsledku a efekte zateplenia rozhoduje popri kvalite práce najmä výber materiálov. Na Slovensku je v predaji množstvo materiálov rôznej kvality, preto je dôležité starostlivo vyberať. Pri obnove bytových domov sa najčastejšie používajú izolácie na báze ropných produktov (expandovaný polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén XPS, polyuretánová pena PUR) a minerálne izolácie (sklená a kamenná minerálna vlna). Každý má svoje špecifiká, na základe ktorých je najvhodnejším na použitie pre jednotlivé stavebné konštrukcie. Šetriť na materiáli na zateplenie a predovšetkým jeho hrúbke sa absolútne neoplatí. Náklady naň tvoria približne 25 - 30 % z celkových nákladov na zateplenie. Podstatné je, aby bol izolačný materiál výborný vo všetkých parametroch. Popri tepelno-izolačných vlastnostiach musí spĺňať prísne požiadavky na požiarnu bezpečnosť a izolovať pred vonkajším hlukom a v rámci bytovej výstavby aj akusticky izolovať byty vzájomne medzi sebou.
Odborník radí:
Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation
Na čo by mali zákazníci dávať pozor pri hľadaní vhodného tepelno-izolačného materiálu?
Pri zateplení hrá významnú úlohu vhodne zvolený materiál a dostatočná hrúbka izolantu, preto by si zákazníci mali nechať poradiť od odborníka. Ďalšou dobrou radou je používať len odskúšané, teda certifikované systémy. To znamená použiť k izolačnému materiálu certifikátom schválené stavebné lepidlo, kotviace prvky, mriežku a v neposlednom rade kvalitnú omietku. Stáva sa totiž, že firma v snahe ušetriť niekoľko eur kombinuje rôzne komponenty od viacerých výrobcov. Výsledkom sú praskliny po prvej zime, navlhnutá odpadávajúca omietka a iné závažné nedostatky. V prípade, ak ide o použitie izolačného materiálu bez certifikovaného systému, stráca spotrebiteľ záruku výrobcu materiálu. Preto je rovnako dôležité pri zateplení domu či budovy zabezpečiť kontrolu odborným stavebným dozorom.